2013 Event:

Long Distance Weekend

Clwb Hwylio'r Bala Sailing Club

Long Distance Weekend - Saturday 29th & Sunday 30th June 2013

SATURDAY is a LONG DISTANCE RACE using the whole lake
Several laps of the lake which is approx 4 miles long

SUNDAY is a MINI LONG DISTANCE RACE using half the lake

RACING ABANDONED ON SUNDAY - GALES

sw.fleets["overall"].races["r1"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r1"].rank = 1;

Saturday

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00:00
Rank HelmName CrewName Class SailNo Club PY Elapsed Laps Corrected
1 Gareth Caldwell   CANOE INTER W/O SPINNAKER 321 Blithfield 905 2:17:40 2 2:32:07
2 Ken Hull Sarah Williams FLYING FIFTEEN 3741 Bala 1020 2:38:34 2 2:35:27
3 Louis Saunders Neil Read JAVELIN 500 Combes 926 2:26:04 2 2:37:44
4 Keith McDonald Andy Brittain FIREBALL 14844 Blithfield 975 2:34:35 2 2:38:33
5 Lyndon Beasley Sam Frost-Huskinson FIREBALL 13918 Greensforge 975 2:37:12 2 2:41:14
6 Ruth Walker Harry Ashworth JAVELIN 580 Bartley 926 2:30:00 2 2:41:59
7 Dan Partington   RS VAREO 140 Bala 1052 2:52:10 2 2:43:39
8 John Haywood Sarah Haywood LASER 2000 22239 Bala 1090 2:59:46 2 2:44:55
9 John Craddock Kendal Paul FIREBALL 13246 LLangorse 975 2:42:10 2 2:46:19
10 Mike Davidson   BLAZE 664 RYA 1032 2:58:35 2 2:53:03
11 Paul Fuller Vicky Rose LASER VAGO SD (D/H) 463 Redditch 1085 3:07:52 2 2:53:09
12 Tim Heaton ` BLAZE 804 Bala 1032 2:59:11 2 2:53:38
13 Julian Bridges Toblerone Morsley FLYING DUTCHMAN 380 y Felinheli 879 2:32:52 2 2:53:55
14 Samuel Gill   LASER 185960 Bala 1087 3:09:45 2 2:54:34
15 Ian Cooper Debbie Collins GP14 12253 Greeensforge 1127 3:19:52 2 2:57:21
16 Chris Bennett Dot Turner WAYFARER 7045 Bala 1101 3:16:35 2 2:58:33
17 Andy Jones Gez Jones RS 200 1005 Bala 1053 3:08:12 2 2:58:44
18 Barney Broach Ancel Davison RS 200 442 Port Dinorwic 1053 3:09:07 2 2:59:36
19 Miles Thomas   FIREBALL 14065 Bala 975 2:55:47 2 3:00:17
20 Robert Stebbly   CANOE INTER - SPINNAKER 290/294 Cargreen YC 870 2:37:20 2 3:00:51
21 Ian Hunt   RS VAREO 223 Chelmarsh 1052 3:12:21 2 3:02:51
22 Dereck Richards Adrian Speke LASER STRATOS 256 Chelmarsh 1092 3:20:58 2 3:04:02
23 Dave Cole   BLAZE 530 Bala 1032 3:10:28 2 3:04:34
24 Richard Read   SOLO 4451 Chelmarsh 1148 3:37:08 2 3:09:08
25 Barry Worthington Mike Sullivan LASER 2000 22225 Bala 1090 3:26:46 2 3:09:42
26 Colin Spence Dave Watkins FIREBALL 13911 Greensforge 975 3:05:59 2 3:10:45
27 Gwyn Jones Felicity Jones ENTERPRISE 19832 Bala 1117 3:34:21 2 3:11:54
28 Mark Crowther   SOLUTION 437 Redditch 1077 3:26:54 2 3:12:06
29 Billy Furness   LASER 143935 Chelmarsh 1087 3:37:40 2 3:20:15
30 Pete Wilson Nigel Reaney GP14 13613 Chelmarsh 1127 1:53:18 1 3:21:04
31 Richard Allen Sheila Allen GP14 10676 Bala 1127 1:55:15 1 3:24:32
32 Andy Ahmad Joseph Ahmad GP14 419 Bala 1127 3:52:50 2 3:26:36
33 Andi Way Ben Hopkins ENTERPRISE 15050 Greensforge 1117 4:04:04 2 3:38:30
34 Daniel Church   TOPPER 27307 Bala 1313 2:25:29 1 3:41:36
35 Andy Hopkins Christopher Bellingham GP14 12652 Greensforge 1127 DNF    
35 Mike Lee   COMET DUO 208 Chelmarsh 1178 DNF    
35 Rhys Chandler Stephen Chandler ENTERPRISE 22821 Bala 1117 RAF 2  
sw.fleets["overall"].races["r2"] = {}; sw.fleets["overall"].races["r2"].rank = 2;

Sunday

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank HelmName CrewName Class SailNo Club PY Place