2013 Event:

North Wales OnBoard Festival

CH Bala SC

On Board Festival - Main Optimist + Main Topper

OPTIMIST Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Helm Name Fleet Class Sail Number Sailing Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 3 Kai Wolgram Gold OPTIMIST 6152 Llyn Brenig SC 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 9.0 6.0
2nd 11 Phoebe Roberts Gold OPTIMIST 6228 Port Dinorwic SC 2.0 1.0 2.0 2.0 (7.0) 1.0 15.0 8.0
3rd 4 Eddie Holley Gold OPTIMIST 5045 Llyn Brenig SC (4.0) 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 20.0 16.0
4th 9 Tyler Green Silver OPTIMIST 5469 Port Dinorwic SC 3.0 3.0 (5.0) 3.0 5.0 4.0 23.0 18.0
5th 5 Benjamin Jukes-Bennett Silver OPTIMIST 4629 Llyn Brenig SC 5.0 6.0 6.0 5.0 3.0 (7.0) 32.0 25.0
6th 8 Kieran Lewis Silver OPTIMIST 4633 Shotwick Lake SC 6.0 7.0 3.0 (8.0) 6.0 6.0 36.0 28.0
7th 2 Thomas Marsden Silver OPTIMIST 5953 Holyhead Sailing Club (HSC) 8.0 5.0 8.0 7.0 4.0 (9.0) 41.0 32.0
8th 7 Hari Fitzpatrick Silver OPTIMIST 4747 CH Pwllheli SC 7.0 8.0 7.0 (9.0) 8.0 5.0 44.0 35.0
9th 10 Anabel Pierce-Jones Silver OPTIMIST 5620 Port Dinorwic SC 9.0 (10.0) 9.0 6.0 9.0 8.0 51.0 41.0
10th 12 Emily Haughton Silver OPTIMIST Blue Hull / Maroon 4 Gresford SC 10.0 9.0 10.0 10.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 61.0 50.0

TOPPER Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Helm Name Fleet Class Sail Number Sailing Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 101 Rhys Chandler Silver TOPPER 23203 Bala SC 1.0 (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 9.0 7.0
2nd 98 Abigail Roberts Gold TOPPER 46127 Clwb Hwylio Clywedog Sailing Club (4.0) 1.0 3.0 4.0 1.0 2.0 15.0 11.0
3rd 96 Stefan Feely Gold TOPPER 35260 Clwb Hwylio Clywedog Sailing Club 3.0 4.0 5.0 1.0 4.0 (6.0) 23.0 17.0
4th 93 Molly Wright Silver TOPPER 45450 Port Dinorwic SC 2.0 3.0 (10.0) 10.0 5.0 3.0 33.0 23.0
5th 86 Megan Bailey Gold TOPPER 46700 / Champ 168 Shotwick Lake SC 5.0 6.0 2.0 6.0 11.0 (20.0 DNF) 50.0 30.0
6th 89 Bronya Evans Silver TOPPER 4 Rhyl Yacht club 8.0 5.0 8.0 (9.0) 6.0 5.0 41.0 32.0
7th 95 William Jukes-Bennett Silver TOPPER 47055 Llyn Brenig SC 7.0 8.0 7.0 7.0 ZFP 8.0 (20.0 DNF) 57.0 37.0
8th 94 Elsie Holley Silver TOPPER 46480 Llyn Brenig SC 9.0 10.0 6.0 5.0 10.0 (20.0 DNF) 60.0 40.0
9th 97 Charlie Arthur Gold TOPPER 46700 / Champ 16 Clwb Hwylio Clywedog Sailing Club 10.0 (11.0) 9.0 11.0 7.0 4.0 52.0 41.0
10th 92 Ieuan Williams Silver TOPPER 44557 Penmaenmawr SC 6.0 7.0 (20.0 DNC) 8.0 3.0 20.0 DNF 64.0 44.0
11th 91 Dylan Williams Silver TOPPER 44556 Penmaenmawr SC 12.0 9.0 4.0 7.0 12.0 (20.0 DNF) 64.0 44.0
12th 84 Kurt Hilton Silver TOPPER 8954 Topper 4.2 Bala SC 13.0 13.0 12.0 15.0 15.0 (20.0 DNF) 88.0 68.0
13th 100 Daniel Church Silver TOPPER 27307 Bala SC 18.0 14.0 11.0 12.0 14.0 (20.0 DNF) 89.0 69.0
14th 87 Tom Tierney Silver TOPPER 33088 Rhyl Yacht Club 11.0 12.0 (20.0 DNF) 20.0 DNC 9.0 20.0 DNF 92.0 72.0
15th 83 Cameron Hilton Silver TOPPER 45912 Bala SC 14.0 16.0 13.0 16.0 13.0 (20.0 DNF) 92.0 72.0
16th 85 Emely Wymer Silver TOPPER Maroon 12 Port Dinorwic SC 15.0 17.0 15.0 13.0 16.0 (20.0 DNF) 96.0 76.0
17th 90 Nina Brett Silver TOPPER 22973 / 36365 Topper 4.2 Rhyl Yacht Club 17.0 18.0 14.0 14.0 18.0 (20.0 DNF) 101.0 81.0
18th 88 Loerie Williams Silver TOPPER 47059 Llyn Brenig SC 16.0 15.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 111.0 91.0
19th 82 George Moss Silver TOPPER 44555 Penmaenmawr SC (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 17.0 20.0 DNF 117.0 97.0