2014 Event:

Easter Regatta Asymmetric Fleet

Clwb Hwylio'r Bala Sailing Club

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Club Class SailNo PY R1
19/04/14
R2
19/04/14
R3
19/04/14
R4
20/04/14
R5
20/04/14
R6
20/04/14
Total Nett
1st Dan PARTINGTON   Bala SC RS VAREO 140 1071 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (12.0 DNC) 18.0 4.0
2nd T HAND C HAND Sutton in Ashfield RS 200 1535 1051 (3.0) 2.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 14.0 7.0
3rd Alex BENFIELD   Stokes Bay SC LASER VORTEX 1089 945 2.0 (5.0) (6.0) 3.0 3.0 1.0 20.0 9.0
4th Mike PREATER Josh PREATER Chew Valley SC BUZZ 585 1007 (5.0) 3.0 4.0 5.0 4.0 (12.0 DNC) 33.0 16.0
5th Tom WILLIAMS   Shotwick SC RS 800 937 820 (8.0) 7.0 (8.0) 2.0 5.0 3.0 33.0 17.0
6th Mike KNEALE Kath SIMPSON Bala SC K6 124 906 4.0 4.0 3.0 (12.0 DNF) (12.0 DNF) 12.0 DNF 47.0 23.0
7th Will RUSHFORTH (Junior Helm) Chester SC RS 100 8.4 130 1000 (6.0) 6.0 5.0 6.0 6.0 (12.0 DNC) 41.0 23.0
8th Steve WILLIAMS   Bala SC RS VAREO 278 1071 7.0 10.0 7.0 (12.0 DNC) 7.0 (12.0 DNC) 55.0 31.0
9th Stephen HARRISON Elizabeth GALLIMORE Chester SC RS 400 595 946 (10.0) 8.0 10.0 7.0 8.0 (12.0 DNC) 55.0 33.0
10th Simon NICHOL Lorraine NICHOL Chester SC RS 400 1077 946 9.0 9.0 9.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 63.0 39.0
11th Glyn JONES Felicity JONES Bala SC RS 500 628 975 (12.0 DNF) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 48.0

R1 - 19/04/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank HelmName CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Dan PARTINGTON   Bala SC RS VAREO 140 1071 0.44.54 4 0.41.55 1.0
2 Alex BENFIELD   Stokes Bay SC LASER VORTEX 1089 945 0.41.39 4 0.44.04 2.0
3 T HAND C HAND Sutton in Ashfield RS 200 1535 1051 0.46.45 4 0.44.29 3.0
4 Mike KNEALE Kath SIMPSON Bala SC K6 124 906 0.41.59 4 0.46.20 4.0
5 Mike PREATER Josh PREATER Chew Valley SC BUZZ 585 1007 0.48.58 4 0.48.38 5.0
6 Will RUSHFORTH (Junior Helm) Chester SC RS 100 8.4 130 1000 0.49.02 4 0.49.02 6.0
7 Steve WILLIAMS   Bala SC RS VAREO 278 1071 0.41.53 3 0.52.09 7.0
8 Tom WILLIAMS   Shotwick SC RS 800 937 820 0.48.39 4 0.59.20 8.0
9 Simon NICHOL Lorraine NICHOL Chester SC RS 400 1077 946 0.43.41 3 1.01.34 9.0
10 Stephen HARRISON Elizabeth GALLIMORE Chester SC RS 400 595 946 0.46.14 3 1.05.10 10.0
11 Glyn JONES Felicity JONES Bala SC RS 500 628 975 DNF     12.0

R2 - 19/04/14

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Rank HelmName CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Dan PARTINGTON   Bala SC RS VAREO 140 1071 0.50.45 4 0.47.23 1.0
2 T HAND C HAND Sutton in Ashfield RS 200 1535 1051 0.50.10 4 0.47.44 2.0
3 Mike PREATER Josh PREATER Chew Valley SC BUZZ 585 1007 0.53.54 4 0.53.32 3.0
4 Mike KNEALE Kath SIMPSON Bala SC K6 124 906 0.49.41 4 0.54.50 4.0
5 Alex BENFIELD   Stokes Bay SC LASER VORTEX 1089 945 0.53.24 4 0.56.30 5.0
6 Will RUSHFORTH (Junior Helm) Chester SC RS 100 8.4 130 1000 0.58.49 4 0.58.49 6.0
7 Tom WILLIAMS   Shotwick SC RS 800 937 820 0.49.32 4 1.00.24 7.0
8 Stephen HARRISON Elizabeth GALLIMORE Chester SC RS 400 595 946 1.01.08 4 1.04.37 8.0
9 Simon NICHOL Lorraine NICHOL Chester SC RS 400 1077 946 1.01.09 4 1.04.38 9.0
10 Steve WILLIAMS   Bala SC RS VAREO 278 1071 1.04.46 3 1.20.38 10.0

R3 - 19/04/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank HelmName CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 T HAND C HAND Sutton in Ashfield RS 200 1535 1051 0.49.11 4 0.46.48 1.0
2 Dan PARTINGTON   Bala SC RS VAREO 140 1071 0.56.33 4 0.52.48 2.0
3 Mike KNEALE Kath SIMPSON Bala SC K6 124 906 0.48.05 4 0.53.04 3.0
4 Mike PREATER Josh PREATER Chew Valley SC BUZZ 585 1007 1.00.33 4 1.00.08 4.0
5 Will RUSHFORTH (Junior Helm) Chester SC RS 100 8.4 130 1000 1.00.19 4 1.00.19 5.0
6 Alex BENFIELD   Stokes Bay SC LASER VORTEX 1089 945 0.58.45 4 1.02.10 6.0
7 Steve WILLIAMS   Bala SC RS VAREO 278 1071 1.08.27 4 1.03.55 7.0
8 Tom WILLIAMS   Shotwick SC RS 800 937 820 0.52.44 4 1.04.19 8.0
9 Simon NICHOL Lorraine NICHOL Chester SC RS 400 1077 946 1.01.44 4 1.05.15 9.0
10 Stephen HARRISON Elizabeth GALLIMORE Chester SC RS 400 595 946 1.07.02 4 1.10.52 10.0

R4 - 20/04/14

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank HelmName CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Dan PARTINGTON   Bala SC RS VAREO 140 1071 0.48.44 4 0.56.53 1.0
2 Tom WILLIAMS   Shotwick SC RS 800 937 820 0.47.31 5 0.57.57 2.0
3 Alex BENFIELD   Stokes Bay SC LASER VORTEX 1089 945 0.56.59 5 1.00.18 3.0
4 T HAND C HAND Sutton in Ashfield RS 200 1535 1051 0.50.51 4 1.00.29 4.0
5 Mike PREATER Josh PREATER Chew Valley SC BUZZ 585 1007 0.54.50 4 1.08.04 5.0
6 Will RUSHFORTH (Junior Helm) Chester SC RS 100 8.4 130 1000 0.56.15 4 1.10.19 6.0
7 Stephen HARRISON Elizabeth GALLIMORE Chester SC RS 400 595 946 0.51.44 3 1.31.09 7.0
8 Mike KNEALE Kath SIMPSON Bala SC K6 124 906 DNF 5   12.0

R5 - 20/04/14

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank HelmName CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Dan PARTINGTON   Bala SC RS VAREO 140 1071 0.50.52 4 0.47.30 1.0
2 T HAND C HAND Sutton in Ashfield RS 200 1535 1051 0.51.24 4 0.48.54 2.0
3 Alex BENFIELD   Stokes Bay SC LASER VORTEX 1089 945 0.47.33 4 0.50.19 3.0
4 Mike PREATER Josh PREATER Chew Valley SC BUZZ 585 1007 0.55.10 4 0.54.47 4.0
5 Tom WILLIAMS   Shotwick SC RS 800 937 820 0.46.05 4 0.56.12 5.0
6 Will RUSHFORTH (Junior Helm) Chester SC RS 100 8.4 130 1000 0.56.14 4 0.56.14 6.0
7 Steve WILLIAMS   Bala SC RS VAREO 278 1071 1.00.23 4 0.56.23 7.0
8 Stephen HARRISON Elizabeth GALLIMORE Chester SC RS 400 595 946 1.05.18 4 1.09.02 8.0
9 Mike KNEALE Kath SIMPSON Bala SC K6 124 906 DNF 4   12.0

R6 - 20/04/14

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank HelmName CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Alex BENFIELD   Stokes Bay SC LASER VORTEX 1089 945 0.43.10 4 0.45.41 1.0
2 T HAND C HAND Sutton in Ashfield RS 200 1535 1051 0.49.10 4 0.46.47 2.0
3 Tom WILLIAMS   Shotwick SC RS 800 937 820 0.43.54 4 0.53.32 3.0
4 Mike KNEALE Kath SIMPSON Bala SC K6 124 906 DNF     12.0