2014 Event:

Long Distance Weekend - Saturday 28th & Sunday 29th June 2014

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 39, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName CrewName Class SailNo Club PY Saturday   Sunday   Total
1st Keith McDONALD Andy BRITTAIN FIREBALL 14844 Small Heath YC 975 5.0 1.0 6.0
2nd Ruth WALKER Harry ASHWORTH JAVELIN 580 Bartley Green SC 926 3.0 3.0 6.0
3rd Colin NEWMAN   CANOE INTER W/O SPINNAKER 326 Draycote Water SC 895 4.0 10.0 14.0
4th Dave WALL   HALO 771 Bala SC 1011 10.0 6.0 16.0
5th Julian BRIDGES Ben WILLIAMSON FLYING DUTCHMAN 380 Clwb Hwylio y Felinheli 879 9.0 9.0 18.0
6th Mike KNEALE Kath SIMPSON K6 124 Bala SC 906 17.0 7.0 24.0
7th Edward WALKER   LASER 4.7 199073 Bala SC 1185 15.0 11.0 26.0
8th Dave COLE   BLAZE 530 Bala SC 1026 18.0 14.0 32.0
9th Robert STEBBING   CANOE INTER W/O SPINNAKER 320 Cargreen Yacht Club 895 19.0 15.0 34.0
10th Dan PARTINGTON   RS VAREO 140 Bala SC 1071 1.0 40.0 DNC 41.0
11th Tim HEATON   BLAZE 804 Bala SC 1026 40.0 DNC 2.0 42.0
12th David TURTLE Huw JONES FIREBALL 14443 Shotwick Lake 975 2.0 40.0 DNC 42.0
13th Peter CLEVERLEY Anna-Mari WELLS MERLIN-ROCKET 3508 Ulley SC 990 27.0 16.0 43.0
14th Phil SMITH   RS VAREO 485 Bala SC 1071 40.0 DNC 4.0 44.0
15th Miles THOMAS   SOLO 4520 Bala SC 1146 40.0 DNC 5.0 45.0
16th John CRADDOCK Paul KENDALL FIREBALL 14246 Llangorse SC 975 6.0 40.0 DNC 46.0
17th Mitch KNEALE   LASER 202316 Bala SC 1088 7.0 40.0 DNC 47.0
18th Will RUSHFORTH   LASER 204679 Chester SC 1088 40.0 DNC 8.0 48.0
19th Mike DAVIDSON   BLAZE 664 Rhesnbigre SA 1026 8.0 40.0 DNC 48.0
20th Sam FROST-HUSKISSON   LASER 18820 Greensforge SC 1088 11.0 40.0 DNC 51.0
21st Andrew AHMAD   PANDORA INT 419 Bala SC 1130 32.0 DNF 19.0 51.0
22nd Rhys CHANDLER   TOPPER 4092 Bala SC 1322 40.0 DNC 12.0 52.0
23rd Lyndon BIRD   STREAKER 1681 Bartley Green SC 1146 12.0 40.0 DNC 52.0
24th Carole SMITH   SOLO 4419 Bala SC 1146 40.0 DNC 13.0 53.0
25th Alan WILLIAMS Tom WILLIAMS HAWK 20 305 Bala SC 1115 13.0 40.0 DNC 53.0
26th Miles THOMAS P GREENHOUSE FIREBALL 14065 Bala SC 975 14.0 40.0 DNC 54.0
27th Ian COOPER Debbi COLLINS GP14 12253 Greensforge SC 1130 16.0 40.0 DNC 56.0
28th Kevin EDWARDS   TOPPER 23203 Bala SC 1322 40.0 DNC 17.0 57.0
29th Sam Gill   LASER 185960 Bala SC 1088 40.0 DNC 18.0 58.0
30th Andrew HOPKINS   GP14 11513 Greensforge SC 1130 20.0 40.0 DNC 60.0
31st Lyndon BEASLEY   MOTH INT Non-Foiling 4066 Greensforge SC 1000 21.0 40.0 DNC 61.0
32nd Derek RICHARDS Paul BAGNALL LASER STRATOS 256 Chelmarsh SC 1092 22.0 40.0 DNC 62.0
33rd Peter WILSON Nigel REANEY GP14 13613 Chelmarsh SC 1130 23.0 40.0 DNC 63.0
34th Simon NICHOL Will RUSHFORD RS 400 1077 Chester SC 946 24.0 40.0 DNC 64.0
35th Barry WORTHINGTON Mike SULLIVAN 2000 22225 Bala SC 1100 25.0 40.0 DNC 65.0
36th David WATKINS   PHANTOM 1023 Greensforge SC 1002 26.0 40.0 DNC 66.0
37th Andi WAY   PHANTOM 1093 Greensforge SC 1002 28.0 40.0 DNC 68.0
38th David MORRICE   JOLLEYBOAT 129 Greensforge SC 1002 29.0 40.0 DNC 69.0
39th Collin SPENCE   PHANTOM 1117 Greensforge SC 1002 32.0 DNF 40.0 DNC 72.0

SATURDAY is a LONG DISTANCE RACE using the whole lake
Several laps of the lake which is approx 4 miles long

SUNDAY is a MINI LONG DISTANCE RACE using half the lake

Saturday - 28/06/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:00:00
Rank HelmName CrewName Class SailNo Club PY Elapsed Laps Corrected
1 Dan PARTINGTON   RS VAREO 140 Bala SC 1071 2:27:23 2 2:17:37
2 David TURTLE Huw JONES FIREBALL 14443 Shotwick Lake 975 2:17:04 2 2:20:35
3 Ruth WALKER Harry ASHWORTH JAVELIN 580 Bartley Green SC 926 2:11:07 2 2:21:36
4 Colin NEWMAN   CANOE INTER W/O SPINNAKER 326 Draycote Water SC 895 2:11:39 2 2:27:06
5 Keith McDONALD Andy BRITTAIN FIREBALL 14844 Small Heath YC 975 2:23:59 2 2:27:41
6 John CRADDOCK Paul KENDALL FIREBALL 14246 Llangorse SC 975 2:24:03 2 2:27:45
7 Mitch KNEALE   LASER 202316 Bala SC 1088 2:40:55 2 2:27:54
8 Mike DAVIDSON   BLAZE 664 Rhesnbigre SA 1026 2:31:56 2 2:28:05
9 Julian BRIDGES Ben WILLIAMSON FLYING DUTCHMAN 380 Clwb Hwylio y Felinheli 879 2:10:29 2 2:28:27
10 Dave WALL   HALO 771 Bala SC 1011 2:32:10 2 2:30:31
11 Sam FROST-HUSKISSON   LASER 18820 Greensforge SC 1088 2:45:00 2 2:31:39
12 Lyndon BIRD   STREAKER 1681 Bartley Green SC 1146 2:54:12 2 2:32:00
13 Alan WILLIAMS Tom WILLIAMS HAWK 20 305 Bala SC 1115 2:50:19 2 2:32:45
14 Miles THOMAS P GREENHOUSE FIREBALL 14065 Bala SC 975 2:29:53 2 2:33:44
15 Edward WALKER   LASER 4.7 199073 Bala SC 1185 3:04:25 2 2:35:38
16 Ian COOPER Debbi COLLINS GP14 12253 Greensforge SC 1130 2:57:40 2 2:37:14
17 Mike KNEALE Kath SIMPSON K6 124 Bala SC 906 2:22:38 2 2:37:26
18 Dave COLE   BLAZE 530 Bala SC 1026 2:42:21 2 2:38:14
19 Robert STEBBING   CANOE INTER W/O SPINNAKER 320 Cargreen Yacht Club 895 2:24:01 2 2:40:55
20 Andrew HOPKINS   GP14 11513 Greensforge SC 1130 3:02:15 2 2:41:17
21 Lyndon BEASLEY   MOTH INT Non-Foiling 4066 Greensforge SC 1000 2:43:30 2 2:43:30
22 Derek RICHARDS Paul BAGNALL LASER STRATOS 256 Chelmarsh SC 1092 3:01:20 2 2:46:03
23 Peter WILSON Nigel REANEY GP14 13613 Chelmarsh SC 1130 3:08:08 2 2:46:29
24 Simon NICHOL Will RUSHFORD RS 400 1077 Chester SC 946 2:37:36 2 2:46:36
25 Barry WORTHINGTON Mike SULLIVAN 2000 22225 Bala SC 1100 3:07:43 2 2:50:39
26 David WATKINS   PHANTOM 1023 Greensforge SC 1002 2:52:12 2 2:51:51
27 Peter CLEVERLEY Anna-Mari WELLS MERLIN-ROCKET 3508 Ulley SC 990 2:56:13 2 2:58:00
28 Andi WAY   PHANTOM 1093 Greensforge SC 1002 3:04:48 2 3:04:26
29 David MORRICE   JOLLEYBOAT 129 Greensforge SC 1002 1:44:02 1 3:27:39
30 Andrew AHMAD   PANDORA INT 419 Bala SC 1130 DNF 2  
30 Collin SPENCE   PHANTOM 1117 Greensforge SC 1002 DNF 2  

Sunday - 29/06/14

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.00.00
Rank HelmName CrewName Class SailNo Club PY Place
1 Keith McDONALD Andy BRITTAIN FIREBALL 14844 Small Heath YC 975 1
2 Tim HEATON   BLAZE 804 Bala SC 1026 2
3 Ruth WALKER Harry ASHWORTH JAVELIN 580 Bartley Green SC 926 3
4 Phil SMITH   RS VAREO 485 Bala SC 1071 4
5 Miles THOMAS   SOLO 4520 Bala SC 1146 5
6 Dave WALL   HALO 771 Bala SC 1011 6
7 Mike KNEALE Kath SIMPSON K6 124 Bala SC 906 7
8 Will RUSHFORTH   LASER 204679 Chester SC 1088 8
9 Julian BRIDGES Ben WILLIAMSON FLYING DUTCHMAN 380 Clwb Hwylio y Felinheli 879 9
10 Colin NEWMAN   CANOE INTER W/O SPINNAKER 326 Draycote Water SC 895 10
11 Edward WALKER   LASER 4.7 199073 Bala SC 1185 11
12 Rhys CHANDLER   TOPPER 4092 Bala SC 1322 12
13 Carole SMITH   SOLO 4419 Bala SC 1146 13
14 Dave COLE   BLAZE 530 Bala SC 1026 14
15 Robert STEBBING   CANOE INTER W/O SPINNAKER 320 Cargreen Yacht Club 895 15
16 Peter CLEVERLEY Anna-Mari WELLS MERLIN-ROCKET 3508 Ulley SC 990 16
17 Kevin EDWARDS   TOPPER 23203 Bala SC 1322 17
18 Sam Gill   LASER 185960 Bala SC 1088 18
19 Andrew AHMAD   PANDORA INT 419 Bala SC 1130 19