2016 Event:

Sailwave results for August Regatta at Clwb Hwylio'r Bala Sailing Club 2016
event burgee venue burgee

August Regatta

Clwb Hwylio'r Bala Sailing Club

Asymmetric Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY R1
2016-08-27
R2
2016-08-27
R3
2016-08-28
R4
2016-08-28
R5
2016-08-28
R6
2016-08-28
R7
2016-08-29
R8
2016-08-29
Total Nett
1st Asymmetric Mike ALLEN     Bala SC DEVOTI D ONE 11 958 (2.0) 2.0 (4.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 15.0 9.0
2nd Asymmetric Paul FULLER   Vicky ROSE Redditch SC LASER VAGO XD 463 1074 1.0 3.0 (5.0) 1.0 (4.0) 4.0 2.0 4.0 24.0 15.0
3rd Asymmetric Dan PARTINGTON     Bala SC RS 100 10.2 197 978 4.0 1.0 2.0 4.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 37.0 15.0
4th Asymmetric Steve BALES   Nigel MORSE RAFSA RS 400 1156 943 3.0 (5.0) 1.0 (6.0) 3.0 5.0 3.0 5.0 31.0 20.0
5th Asymmetric Andy JONES   Jez JONES   RS 200 1005 1047 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 9.0 3.0 5.0 3.0 6.0 1.0 49.0 27.0
6th Asymmetric Alan BULL   Denise BULL Seafarers RS 400 514 943 (6.0) 4.0 3.0 5.0 (6.0) 6.0 5.0 6.0 41.0 29.0
7th Asymmetric Steve WILLIAMS     Bala SC RS VAREO 278 1071 5.0 6.0 7.0 7.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 7.0 3.0 57.0 35.0
8th Asymmetric Izzy LANGMAN     Redditch SC RS VAREO 303 1071 7.0 7.0 6.0 (8.0) (8.0) 7.0 8.0 7.0 58.0 42.0
9th Asymmetric Rob KENNOUGH   Colin ANDERSON Budland SC RS 800 809 817 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 8.0 9.0 7.0 11.0 OCS 4.0 11.0 DNC 72.0 50.0
10th Asymmetric Barry WORTHINGTON   Mike SULLIVAN Bala SC 2000 22225 1101 8.0 8.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 82.0 60.0

Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY R1
2016-08-27
R2
2016-08-27
R3
2016-08-28
R4
2016-08-28
R5
2016-08-28
R6
2016-08-28
R7
2016-08-29
R8
2016-08-29
Total Nett
1st Handicap Matt BIGGS   John HACKETT Blithfield SC MERLIN-ROCKET 3743 983 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (19.0 DNC) 28.0 6.0
2nd Handicap Ann WHITFIELD   Paul NEWMAN Pennine SC SCORPION 1979 1040 (9.0) 2.0 2.0 1.0 2.0 (3.0) 3.0 2.0 24.0 12.0
3rd Handicap Terry FLANNAGAN   Dave THOMPSON Pennine SC SCORPION 1934 1040 (4.0) (6.0) 3.0 2.0 3.0 2.0 2.0 1.0 23.0 13.0
4th Handicap Dan JOHNSON Junior   North Staffs SC LASER 7 1095 (5.0) 3.0 5.0 (6.0) 4.0 5.0 4.0 4.0 36.0 25.0
5th Handicap Andy BEARDSHAW     Redditch SC PHANTOM 1383 995 3.0 7.0 6.0 (8.0) 5.0 (8.0) 5.0 3.0 45.0 29.0
6th Handicap Peter GALE     Redditch SC RS AERO 9 1133 1028 2.0 (12.0) 4.0 5.0 7.0 (10.0) 10.0 5.0 55.0 33.0
7th Handicap Richie ALLEN     Bala SC K1 22 1065 8.0 5.0 7.0 4.0 6.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 74.0 36.0
8th Handicap Nick CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1258 1066 7.0 8.0 9.0 (11.0) (10.0) 4.0 6.0 7.0 62.0 41.0
9th Handicap Mark CROWTHER     Redditch SC LASER 208670 1095 (12.0) 10.0 (11.0) 9.0 9.0 7.0 9.0 6.0 73.0 50.0
10th Handicap Chris HURLSTON     Redditch SC LASER 167942 1095 6.0 4.0 8.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 19.0 DNC 89.0 51.0
11th Handicap Jackie CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1264 1066 (19.0 DNF) (19.0 DNC) 12.0 10.0 8.0 9.0 8.0 8.0 93.0 55.0
12th Handicap J COULTON   Gwenett FRANKLIN Pennine SC SCORPION 1985 1040 10.0 11.0 (13.0) 13.0 11.0 11.0 11.0 (19.0 DNC) 99.0 67.0
13th Handicap Kurtis HILTON Junior   Bala SC LASER 190809 1095 13.0 9.0 (14.0) 12.0 12.0 12.0 12.0 (19.0 DNF) 103.0 70.0
14th Handicap Edward WALKER     Bala SC LASER RADIAL 199073 1136 (19.0 DNF) (19.0 DNC) 10.0 19.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 143.0 105.0
15th Handicap Daniel CHURCH Junior   Bala SC TOPPER 27307 1341 11.0 (19.0 DNF) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 144.0 106.0
16th Handicap Martin CLIFT     Bala SC BLAZE 662 1021 (19.0 DNF) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 152.0 114.0
16th Handicap Mark REDDINGTON   Colin STAITE Bartley SC MERLIN-ROCKET 3760 983 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 152.0 114.0
16th Handicap John CHESLETT     Shotwick Lake SC DEVOTI D ZERO 67 1033 (19.0 DNF) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 152.0 114.0

Supernova Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY R1
2016-08-27
R2
2016-08-27
R3
2016-08-28
R4
2016-08-28
R5
2016-08-28
R6
2016-08-28
R7
2016-08-29
R8
2016-08-29
Total Nett
1st Supernova Stephen HAWLEY     Bartley SC SUPERNOVA 1133 1075 2.0 1.0 (4.0) (3.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 16.0 9.0
2nd Supernova Paul EARNSHAW     Haversham SC SUPERNOVA 1124 1075 1.0 4.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 30.0 10.0
3rd Supernova Paul UNDRELL     Milton Keynes SC SUPERNOVA 1160 1075 (3.0) 2.0 3.0 1.0 3.0 (4.0) 2.0 3.0 21.0 14.0
4th Supernova Peter QUALE     Combs SC SUPERNOVA 1050 1075 (7.0) 6.0 2.0 4.0 5.0 5.0 (7.0) 2.0 38.0 24.0
5th Supernova Tom CHADFIELD     Blithfield SC SUPERNOVA 1082 1075 4.0 5.0 5.0 5.0 4.0 3.0 (6.0) (10.0 DNF) 42.0 26.0
6th Supernova Chris WATTS     Bough Beech SC SUPERNOVA 1163 1075 (6.0) 3.0 (7.0) 6.0 6.0 6.0 4.0 5.0 43.0 30.0
7th Supernova William GOULD Junior   Carsington SC SUPERNOVA 1056 1075 5.0 (10.0 DNC) 6.0 7.0 7.0 (10.0 DNC) 3.0 4.0 52.0 32.0
8th Supernova Don APPLETON     Bolton SC SUPERNOVA 1022 1075 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 8.0 10.0 DNC 8.0 8.0 5.0 6.0 65.0 45.0
9th Supernova Serena STEWARDSON     Emberbank Park SC SUPERNOVA 598 1075 8.0 7.0 (9.0) 8.0 (9.0) 7.0 8.0 7.0 63.0 45.0

R1 - Asymmetric Fleet - 2016-08-27

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Paul FULLER   Vicky ROSE Redditch SC LASER VAGO XD 463 1074 1.17.57 2 1.12.35 1.0
2 Asymmetric Mike ALLEN     Bala SC DEVOTI D ONE 11 958 1.12.18 2 1.15.28 2.0
3 Asymmetric Steve BALES   Nigel MORSE RAFSA RS 400 1156 943 1.12.39 2 1.17.02 3.0
4 Asymmetric Dan PARTINGTON     Bala SC RS 100 10.2 197 978 1.16.57 2 1.18.41 4.0
5 Asymmetric Steve WILLIAMS     Bala SC RS VAREO 278 1071 1.29.00 2 1.23.06 5.0
6 Asymmetric Alan BULL   Denise BULL Seafarers RS 400 514 943 1.18.32 2 1.23.17 6.0
7 Asymmetric Izzy LANGMAN     Redditch SC RS VAREO 303 1071 1.38.12 2 1.31.41 7.0
8 Asymmetric Barry WORTHINGTON   Mike SULLIVAN Bala SC 2000 22225 1101 1.47.32 2 1.37.40 8.0

R2 - Asymmetric Fleet - 2016-08-27

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Dan PARTINGTON     Bala SC RS 100 10.2 197 978 0.30.37 2 0.31.18 1.0
2 Asymmetric Mike ALLEN     Bala SC DEVOTI D ONE 11 958 0.31.15 2 0.32.37 2.0
3 Asymmetric Paul FULLER   Vicky ROSE Redditch SC LASER VAGO XD 463 1074 0.35.15 2 0.32.49 3.0
4 Asymmetric Alan BULL   Denise BULL Seafarers RS 400 514 943 0.31.33 2 0.33.27 4.0
5 Asymmetric Steve BALES   Nigel MORSE RAFSA RS 400 1156 943 0.32.16 2 0.34.13 5.0
6 Asymmetric Steve WILLIAMS     Bala SC RS VAREO 278 1071 0.37.20 2 0.34.52 6.0
7 Asymmetric Izzy LANGMAN     Redditch SC RS VAREO 303 1071 0.41.55 2 0.39.08 7.0
8 Asymmetric Barry WORTHINGTON   Mike SULLIVAN Bala SC 2000 22225 1101 0.43.17 2 0.39.19 8.0

R3 - Asymmetric Fleet - 2016-08-28

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Steve BALES   Nigel MORSE RAFSA RS 400 1156 943 0.49.50 2 0.52.51 1.0
2 Asymmetric Dan PARTINGTON     Bala SC RS 100 10.2 197 978 0.52.01 2 0.53.11 2.0
3 Asymmetric Alan BULL   Denise BULL Seafarers RS 400 514 943 0.50.10 2 0.53.12 3.0
4 Asymmetric Mike ALLEN     Bala SC DEVOTI D ONE 11 958 0.51.39 2 0.53.55 4.0
5 Asymmetric Paul FULLER   Vicky ROSE Redditch SC LASER VAGO XD 463 1074 0.58.05 2 0.54.05 5.0
6 Asymmetric Izzy LANGMAN     Redditch SC RS VAREO 303 1071 1.00.50 2 0.56.48 6.0
7 Asymmetric Steve WILLIAMS     Bala SC RS VAREO 278 1071 1.01.43 2 0.57.38 7.0
8 Asymmetric Rob KENNOUGH   Colin ANDERSON Budland SC RS 800 809 817 0.49.58 2 1.01.10 8.0
9 Asymmetric Andy JONES   Jez JONES   RS 200 1005 1047 1.04.21 2 1.01.28 9.0

R4 - Asymmetric Fleet - 2016-08-28

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Paul FULLER   Vicky ROSE Redditch SC LASER VAGO XD 463 1074 0.42.15 2 0.39.20 1.0
2 Asymmetric Mike ALLEN     Bala SC DEVOTI D ONE 11 958 0.38.28 2 0.40.09 2.0
3 Asymmetric Andy JONES   Jez JONES   RS 200 1005 1047 0.42.31 2 0.40.36 3.0
4 Asymmetric Dan PARTINGTON     Bala SC RS 100 10.2 197 978 0.39.48 2 0.40.42 4.0
5 Asymmetric Alan BULL   Denise BULL Seafarers RS 400 514 943 0.38.40 2 0.41.00 5.0
6 Asymmetric Steve BALES   Nigel MORSE RAFSA RS 400 1156 943 0.39.22 2 0.41.45 6.0
7 Asymmetric Steve WILLIAMS     Bala SC RS VAREO 278 1071 0.45.18 2 0.42.18 7.0
8 Asymmetric Izzy LANGMAN     Redditch SC RS VAREO 303 1071 0.48.09 2 0.44.57 8.0
9 Asymmetric Rob KENNOUGH   Colin ANDERSON Budland SC RS 800 809 817 0.37.09 2 0.45.28 9.0

R5 - Asymmetric Fleet - 2016-08-28

Start: Start 5, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Mike ALLEN     Bala SC DEVOTI D ONE 11 958 0.28.16 2 0.29.30 1.0
2 Asymmetric Dan PARTINGTON     Bala SC RS 100 10.2 197 978 0.29.10 2 0.29.49 2.0
3 Asymmetric Steve BALES   Nigel MORSE RAFSA RS 400 1156 943 0.28.30 2 0.30.13 3.0
4 Asymmetric Paul FULLER   Vicky ROSE Redditch SC LASER VAGO XD 463 1074 0.33.09 2 0.30.52 4.0
5 Asymmetric Andy JONES   Jez JONES   RS 200 1005 1047 0.32.57 2 0.31.28 5.0
6 Asymmetric Alan BULL   Denise BULL Seafarers RS 400 514 943 0.31.26 2 0.33.20 6.0
7 Asymmetric Rob KENNOUGH   Colin ANDERSON Budland SC RS 800 809 817 0.27.22 2 0.33.30 7.0
8 Asymmetric Izzy LANGMAN     Redditch SC RS VAREO 303 1071 0.37.28 2 0.34.59 8.0

R6 - Asymmetric Fleet - 2016-08-28

Start: Start 6, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Mike ALLEN     Bala SC DEVOTI D ONE 11 958 0.34.44 3 0.36.15 1.0
2 Asymmetric Dan PARTINGTON     Bala SC RS 100 10.2 197 978 0.38.00 3 0.38.51 2.0
3 Asymmetric Andy JONES   Jez JONES   RS 200 1005 1047 0.41.15 3 0.39.24 3.0
4 Asymmetric Paul FULLER   Vicky ROSE Redditch SC LASER VAGO XD 463 1074 0.42.35 3 0.39.39 4.0
5 Asymmetric Steve BALES   Nigel MORSE RAFSA RS 400 1156 943 0.38.12 3 0.40.31 5.0
6 Asymmetric Alan BULL   Denise BULL Seafarers RS 400 514 943 0.42.40 3 0.45.15 6.0
7 Asymmetric Izzy LANGMAN     Redditch SC RS VAREO 303 1071 0.34.15 2 0.47.58 7.0
8 Asymmetric Rob KENNOUGH   Colin ANDERSON Budland SC RS 800 809 817 OCS     11.0

R7 - Asymmetric Fleet - 2016-08-29

Start: Start 7, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Mike ALLEN     Bala SC DEVOTI D ONE 11 958 0.40.34 2 0.42.21 1.0
2 Asymmetric Paul FULLER   Vicky ROSE Redditch SC LASER VAGO XD 463 1074 0.49.22 2 0.45.58 2.0
3 Asymmetric Steve BALES   Nigel MORSE RAFSA RS 400 1156 943 0.44.30 2 0.47.11 3.0
4 Asymmetric Rob KENNOUGH   Colin ANDERSON Budland SC RS 800 809 817 0.39.18 2 0.48.06 4.0
5 Asymmetric Alan BULL   Denise BULL Seafarers RS 400 514 943 0.45.27 2 0.48.12 5.0
6 Asymmetric Andy JONES   Jez JONES   RS 200 1005 1047 0.51.15 2 0.48.57 6.0
7 Asymmetric Steve WILLIAMS     Bala SC RS VAREO 278 1071 0.54.25 2 0.50.49 7.0
8 Asymmetric Izzy LANGMAN     Redditch SC RS VAREO 303 1071 0.56.27 2 0.52.42 8.0

R8 - Asymmetric Fleet - 2016-08-29

Start: Start 7, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Asymmetric Andy JONES   Jez JONES   RS 200 1005 1047 0.41.31 2 0.39.39 1.0
2 Asymmetric Mike ALLEN     Bala SC DEVOTI D ONE 11 958 0.38.46 2 0.40.28 2.0
3 Asymmetric Steve WILLIAMS     Bala SC RS VAREO 278 1071 0.43.55 2 0.41.00 3.0
4 Asymmetric Paul FULLER   Vicky ROSE Redditch SC LASER VAGO XD 463 1074 0.44.38 2 0.41.33 4.0
5 Asymmetric Steve BALES   Nigel MORSE RAFSA RS 400 1156 943 0.40.04 2 0.42.29 5.0
6 Asymmetric Alan BULL   Denise BULL Seafarers RS 400 514 943 0.40.32 2 0.42.59 6.0
7 Asymmetric Izzy LANGMAN     Redditch SC RS VAREO 303 1071 0.49.28 2 0.46.11 7.0

R1 - Handicap Fleet - 2016-08-27

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Matt BIGGS   John HACKETT Blithfield SC MERLIN-ROCKET 3743 983 1.13.38 2 1.14.54 1.0
2 Handicap Peter GALE     Redditch SC RS AERO 9 1133 1028 1.21.32 2 1.19.19 2.0
3 Handicap Andy BEARDSHAW     Redditch SC PHANTOM 1383 995 1.19.12 2 1.19.36 3.0
4 Handicap Terry FLANNAGAN   Dave THOMPSON Pennine SC SCORPION 1934 1040 1.26.39 2 1.23.19 4.0
5 Handicap Dan JOHNSON Junior   North Staffs SC LASER 7 1095 1.32.02 2 1.24.03 5.0
6 Handicap Chris HURLSTON     Redditch SC LASER 167942 1095 1.32.51 2 1.24.48 6.0
7 Handicap Nick CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1258 1066 1.31.36 2 1.25.56 7.0
8 Handicap Richie ALLEN     Bala SC K1 22 1065 1.32.15 2 1.26.37 8.0
9 Handicap Ann WHITFIELD   Paul NEWMAN Pennine SC SCORPION 1979 1040 1.30.06 2 1.26.38 9.0
10 Handicap J COULTON   Gwenett FRANKLIN Pennine SC SCORPION 1985 1040 1.31.33 2 1.28.02 10.0
11 Handicap Daniel CHURCH Junior   Bala SC TOPPER 27307 1341 0.59.40 1 1.28.59 11.0
12 Handicap Mark CROWTHER     Redditch SC LASER 208670 1095 1.41.19 2 1.32.32 12.0
13 Handicap Kurtis HILTON Junior   Bala SC LASER 190809 1095 1.43.55 2 1.34.54 13.0
14 Handicap Jackie CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1264 1066 DNF 2   19.0
14 Handicap Edward WALKER     Bala SC LASER RADIAL 199073 1136 DNF 2   19.0
14 Handicap Martin CLIFT     Bala SC BLAZE 662 1021 DNF 2   19.0
14 Handicap John CHESLETT     Shotwick Lake SC DEVOTI D ZERO 67 1033 DNF 2   19.0

R2 - Handicap Fleet - 2016-08-27

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Matt BIGGS   John HACKETT Blithfield SC MERLIN-ROCKET 3743 983 0.34.06 2 0.34.41 1.0
2 Handicap Ann WHITFIELD   Paul NEWMAN Pennine SC SCORPION 1979 1040 0.37.56 2 0.36.28 2.0
3 Handicap Dan JOHNSON Junior   North Staffs SC LASER 7 1095 0.40.29 2 0.36.58 3.0
4 Handicap Chris HURLSTON     Redditch SC LASER 167942 1095 0.41.32 2 0.37.56 4.0
5 Handicap Richie ALLEN     Bala SC K1 22 1065 0.40.57 2 0.38.27 5.0
6 Handicap Terry FLANNAGAN   Dave THOMPSON Pennine SC SCORPION 1934 1040 0.40.21 2 0.38.48 6.0
7 Handicap Andy BEARDSHAW     Redditch SC PHANTOM 1383 995 0.39.30 2 0.39.42 7.0
8 Handicap Nick CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1258 1066 0.42.20 2 0.39.43 8.0
9 Handicap Kurtis HILTON Junior   Bala SC LASER 190809 1095 0.43.37 2 0.39.50 9.0
10 Handicap Mark CROWTHER     Redditch SC LASER 208670 1095 0.43.39 2 0.39.52 10.0
11 Handicap J COULTON   Gwenett FRANKLIN Pennine SC SCORPION 1985 1040 0.41.36 2 0.40.00 11.0
12 Handicap Peter GALE     Redditch SC RS AERO 9 1133 1028 0.41.08 2 0.40.01 12.0
13 Handicap Daniel CHURCH Junior   Bala SC TOPPER 27307 1341 DNF     19.0

R3 - Handicap Fleet - 2016-08-28

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Matt BIGGS   John HACKETT Blithfield SC MERLIN-ROCKET 3743 983 0.56.00 2 0.56.58 1.0
2 Handicap Ann WHITFIELD   Paul NEWMAN Pennine SC SCORPION 1979 1040 0.59.20 2 0.57.03 2.0
3 Handicap Terry FLANNAGAN   Dave THOMPSON Pennine SC SCORPION 1934 1040 0.59.43 2 0.57.25 3.0
4 Handicap Peter GALE     Redditch SC RS AERO 9 1133 1028 0.59.30 2 0.57.53 4.0
5 Handicap Dan JOHNSON Junior   North Staffs SC LASER 7 1095 1.04.57 2 0.59.19 5.0
6 Handicap Andy BEARDSHAW     Redditch SC PHANTOM 1383 995 0.59.49 2 1.00.07 6.0
7 Handicap Richie ALLEN     Bala SC K1 22 1065 1.04.29 2 1.00.33 7.0
8 Handicap Chris HURLSTON     Redditch SC LASER 167942 1095 1.07.03 2 1.01.14 8.0
9 Handicap Nick CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1258 1066 1.08.13 2 1.04.00 9.0
10 Handicap Edward WALKER     Bala SC LASER RADIAL 199073 1136 1.14.15 2 1.05.22 10.0
11 Handicap Mark CROWTHER     Redditch SC LASER 208670 1095 1.11.55 2 1.05.41 11.0
12 Handicap Jackie CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1264 1066 1.10.10 2 1.05.49 12.0
13 Handicap J COULTON   Gwenett FRANKLIN Pennine SC SCORPION 1985 1040 1.09.03 2 1.06.24 13.0
14 Handicap Kurtis HILTON Junior   Bala SC LASER 190809 1095 1.13.27 2 1.07.05 14.0

R4 - Handicap Fleet - 2016-08-28

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Ann WHITFIELD   Paul NEWMAN Pennine SC SCORPION 1979 1040 0.42.21 2 0.40.43 1.0
2 Handicap Terry FLANNAGAN   Dave THOMPSON Pennine SC SCORPION 1934 1040 0.42.42 2 0.41.03 2.0
3 Handicap Matt BIGGS   John HACKETT Blithfield SC MERLIN-ROCKET 3743 983 0.40.29 2 0.41.11 3.0
4 Handicap Richie ALLEN     Bala SC K1 22 1065 0.44.13 2 0.41.31 4.0
5 Handicap Peter GALE     Redditch SC RS AERO 9 1133 1028 0.43.13 2 0.42.02 5.0
6 Handicap Dan JOHNSON Junior   North Staffs SC LASER 7 1095 0.46.45 2 0.42.42 6.0
7 Handicap Chris HURLSTON     Redditch SC LASER 167942 1095 0.47.40 2 0.43.32 7.0
8 Handicap Andy BEARDSHAW     Redditch SC PHANTOM 1383 995 0.43.22 2 0.43.35 8.0
9 Handicap Mark CROWTHER     Redditch SC LASER 208670 1095 0.48.17 2 0.44.06 9.0
10 Handicap Jackie CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1264 1066 0.47.44 2 0.44.47 10.0
11 Handicap Nick CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1258 1066 0.47.51 2 0.44.53 11.0
12 Handicap Kurtis HILTON Junior   Bala SC LASER 190809 1095 0.52.17 2 0.47.45 12.0
13 Handicap J COULTON   Gwenett FRANKLIN Pennine SC SCORPION 1985 1040 0.56.01 2 0.53.52 13.0
14 Handicap Edward WALKER     Bala SC LASER RADIAL 199073 1136 DNF     19.0

R5 - Handicap Fleet - 2016-08-28

Start: Start 5, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Matt BIGGS   John HACKETT Blithfield SC MERLIN-ROCKET 3743 983 0.36.06 2 0.36.43 1.0
2 Handicap Ann WHITFIELD   Paul NEWMAN Pennine SC SCORPION 1979 1040 0.39.02 2 0.37.32 2.0
3 Handicap Terry FLANNAGAN   Dave THOMPSON Pennine SC SCORPION 1934 1040 0.39.42 2 0.38.10 3.0
4 Handicap Dan JOHNSON Junior   North Staffs SC LASER 7 1095 0.41.59 2 0.38.20 4.0
5 Handicap Andy BEARDSHAW     Redditch SC PHANTOM 1383 995 0.39.27 2 0.39.39 5.0
6 Handicap Richie ALLEN     Bala SC K1 22 1065 0.42.21 2 0.39.46 6.0
7 Handicap Peter GALE     Redditch SC RS AERO 9 1133 1028 0.41.33 2 0.40.25 7.0
8 Handicap Jackie CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1264 1066 0.43.15 2 0.40.34 8.0
9 Handicap Mark CROWTHER     Redditch SC LASER 208670 1095 0.45.02 2 0.41.08 9.0
10 Handicap Nick CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1258 1066 0.43.56 2 0.41.13 10.0
11 Handicap J COULTON   Gwenett FRANKLIN Pennine SC SCORPION 1985 1040 0.44.30 2 0.42.47 11.0
12 Handicap Kurtis HILTON Junior   Bala SC LASER 190809 1095 0.48.22 2 0.44.10 12.0

R6 - Handicap Fleet - 2016-08-28

Start: Start 6, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Matt BIGGS   John HACKETT Blithfield SC MERLIN-ROCKET 3743 983 0.44.00 3 0.44.46 1.0
2 Handicap Terry FLANNAGAN   Dave THOMPSON Pennine SC SCORPION 1934 1040 0.47.01 3 0.45.13 2.0
3 Handicap Ann WHITFIELD   Paul NEWMAN Pennine SC SCORPION 1979 1040 0.47.48 3 0.45.58 3.0
4 Handicap Nick CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1258 1066 0.50.03 3 0.46.57 4.0
5 Handicap Dan JOHNSON Junior   North Staffs SC LASER 7 1095 0.52.42 3 0.48.08 5.0
6 Handicap Richie ALLEN     Bala SC K1 22 1065 0.51.50 3 0.48.40 6.0
7 Handicap Mark CROWTHER     Redditch SC LASER 208670 1095 0.53.35 3 0.48.56 7.0
8 Handicap Andy BEARDSHAW     Redditch SC PHANTOM 1383 995 0.49.40 3 0.49.55 8.0
9 Handicap Jackie CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1264 1066 0.53.14 3 0.49.56 9.0
10 Handicap Peter GALE     Redditch SC RS AERO 9 1133 1028 0.54.15 3 0.52.46 10.0
11 Handicap J COULTON   Gwenett FRANKLIN Pennine SC SCORPION 1985 1040 0.57.41 3 0.55.28 11.0
12 Handicap Kurtis HILTON Junior   Bala SC LASER 190809 1095 0.42.51 2 0.58.42 12.0

R7 - Handicap Fleet - 2016-08-29

Start: Start 7, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Matt BIGGS   John HACKETT Blithfield SC MERLIN-ROCKET 3743 983 0.42.33 2 0.43.17 1.0
2 Handicap Terry FLANNAGAN   Dave THOMPSON Pennine SC SCORPION 1934 1040 0.45.02 2 0.43.18 2.0
3 Handicap Ann WHITFIELD   Paul NEWMAN Pennine SC SCORPION 1979 1040 0.46.00 2 0.44.14 3.0
4 Handicap Dan JOHNSON Junior   North Staffs SC LASER 7 1095 0.49.00 2 0.44.45 4.0
5 Handicap Andy BEARDSHAW     Redditch SC PHANTOM 1383 995 0.44.42 2 0.44.55 5.0
6 Handicap Nick CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1258 1066 0.48.51 2 0.45.50 6.0
7 Handicap Chris HURLSTON     Redditch SC LASER 167942 1095 0.52.27 2 0.47.54 7.0
8 Handicap Jackie CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1264 1066 0.51.26 2 0.48.15 8.0
9 Handicap Mark CROWTHER     Redditch SC LASER 208670 1095 0.53.41 2 0.49.02 9.0
10 Handicap Peter GALE     Redditch SC RS AERO 9 1133 1028 0.51.09 2 0.49.45 10.0
11 Handicap J COULTON   Gwenett FRANKLIN Pennine SC SCORPION 1985 1040 0.56.37 2 0.54.26 11.0
12 Handicap Kurtis HILTON Junior   Bala SC LASER 190809 1095 1.03.35 2 0.58.04 12.0

R8 - Handicap Fleet - 2016-08-29

Start: Start 7, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap Terry FLANNAGAN   Dave THOMPSON Pennine SC SCORPION 1934 1040 0.45.12 2 0.43.28 1.0
2 Handicap Ann WHITFIELD   Paul NEWMAN Pennine SC SCORPION 1979 1040 0.45.34 2 0.43.49 2.0
3 Handicap Andy BEARDSHAW     Redditch SC PHANTOM 1383 995 0.44.50 2 0.45.04 3.0
4 Handicap Dan JOHNSON Junior   North Staffs SC LASER 7 1095 0.49.24 2 0.45.07 4.0
5 Handicap Peter GALE     Redditch SC RS AERO 9 1133 1028 0.46.28 2 0.45.12 5.0
6 Handicap Mark CROWTHER     Redditch SC LASER 208670 1095 0.49.32 2 0.45.14 6.0
7 Handicap Nick CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1258 1066 0.48.15 2 0.45.16 7.0
8 Handicap Jackie CRAVEN     Ripon SC RS AERO 7 1264 1066 0.53.45 2 0.50.25 8.0
9 Handicap Kurtis HILTON Junior   Bala SC LASER 190809 1095 DNF     19.0

R1 - Supernova Fleet - 2016-08-27

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Place Points
1 Supernova Paul EARNSHAW     Haversham SC SUPERNOVA 1124 1075 1 1.0
2 Supernova Stephen HAWLEY     Bartley SC SUPERNOVA 1133 1075 2 2.0
3 Supernova Paul UNDRELL     Milton Keynes SC SUPERNOVA 1160 1075 3 3.0
4 Supernova Tom CHADFIELD     Blithfield SC SUPERNOVA 1082 1075 4 4.0
5 Supernova William GOULD Junior   Carsington SC SUPERNOVA 1056 1075 5 5.0
6 Supernova Chris WATTS     Bough Beech SC SUPERNOVA 1163 1075 6 6.0
7 Supernova Peter QUALE     Combs SC SUPERNOVA 1050 1075 7 7.0
8 Supernova Serena STEWARDSON     Emberbank Park SC SUPERNOVA 598 1075 8 8.0

R2 - Supernova Fleet - 2016-08-27

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Place Points
1 Supernova Stephen HAWLEY     Bartley SC SUPERNOVA 1133 1075 1 1.0
2 Supernova Paul UNDRELL     Milton Keynes SC SUPERNOVA 1160 1075 2 2.0
3 Supernova Chris WATTS     Bough Beech SC SUPERNOVA 1163 1075 3 3.0
4 Supernova Paul EARNSHAW     Haversham SC SUPERNOVA 1124 1075 4 4.0
5 Supernova Tom CHADFIELD     Blithfield SC SUPERNOVA 1082 1075 5 5.0
6 Supernova Peter QUALE     Combs SC SUPERNOVA 1050 1075 6 6.0
7 Supernova Serena STEWARDSON     Emberbank Park SC SUPERNOVA 598 1075 7 7.0

R3 - Supernova Fleet - 2016-08-28

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Place Points
1 Supernova Paul EARNSHAW     Haversham SC SUPERNOVA 1124 1075 1 1.0
2 Supernova Peter QUALE     Combs SC SUPERNOVA 1050 1075 2 2.0
3 Supernova Paul UNDRELL     Milton Keynes SC SUPERNOVA 1160 1075 3 3.0
4 Supernova Stephen HAWLEY     Bartley SC SUPERNOVA 1133 1075 4 4.0
5 Supernova Tom CHADFIELD     Blithfield SC SUPERNOVA 1082 1075 5 5.0
6 Supernova William GOULD Junior   Carsington SC SUPERNOVA 1056 1075 6 6.0
7 Supernova Chris WATTS     Bough Beech SC SUPERNOVA 1163 1075 7 7.0
8 Supernova Don APPLETON     Bolton SC SUPERNOVA 1022 1075 8 8.0
9 Supernova Serena STEWARDSON     Emberbank Park SC SUPERNOVA 598 1075 9 9.0

R4 - Supernova Fleet - 2016-08-28

Start: Start 4, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Place Points
1 Supernova Paul UNDRELL     Milton Keynes SC SUPERNOVA 1160 1075 1 1.0
2 Supernova Paul EARNSHAW     Haversham SC SUPERNOVA 1124 1075 2 2.0
3 Supernova Stephen HAWLEY     Bartley SC SUPERNOVA 1133 1075 3 3.0
4 Supernova Peter QUALE     Combs SC SUPERNOVA 1050 1075 4 4.0
5 Supernova Tom CHADFIELD     Blithfield SC SUPERNOVA 1082 1075 5 5.0
6 Supernova Chris WATTS     Bough Beech SC SUPERNOVA 1163 1075 6 6.0
7 Supernova William GOULD Junior   Carsington SC SUPERNOVA 1056 1075 7 7.0
8 Supernova Serena STEWARDSON     Emberbank Park SC SUPERNOVA 598 1075 8 8.0

R5 - Supernova Fleet - 2016-08-28

Start: Start 5, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Place Points
1 Supernova Paul EARNSHAW     Haversham SC SUPERNOVA 1124 1075 1 1.0
2 Supernova Stephen HAWLEY     Bartley SC SUPERNOVA 1133 1075 2 2.0
3 Supernova Paul UNDRELL     Milton Keynes SC SUPERNOVA 1160 1075 3 3.0
4 Supernova Tom CHADFIELD     Blithfield SC SUPERNOVA 1082 1075 4 4.0
5 Supernova Peter QUALE     Combs SC SUPERNOVA 1050 1075 5 5.0
6 Supernova Chris WATTS     Bough Beech SC SUPERNOVA 1163 1075 6 6.0
7 Supernova William GOULD Junior   Carsington SC SUPERNOVA 1056 1075 7 7.0
8 Supernova Don APPLETON     Bolton SC SUPERNOVA 1022 1075 8 8.0
9 Supernova Serena STEWARDSON     Emberbank Park SC SUPERNOVA 598 1075 9 9.0

R6 - Supernova Fleet - 2016-08-28

Start: Start 6, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Place Points
1 Supernova Paul EARNSHAW     Haversham SC SUPERNOVA 1124 1075 1 1.0
2 Supernova Stephen HAWLEY     Bartley SC SUPERNOVA 1133 1075 2 2.0
3 Supernova Tom CHADFIELD     Blithfield SC SUPERNOVA 1082 1075 3 3.0
4 Supernova Paul UNDRELL     Milton Keynes SC SUPERNOVA 1160 1075 4 4.0
5 Supernova Peter QUALE     Combs SC SUPERNOVA 1050 1075 5 5.0
6 Supernova Chris WATTS     Bough Beech SC SUPERNOVA 1163 1075 6 6.0
7 Supernova Serena STEWARDSON     Emberbank Park SC SUPERNOVA 598 1075 7 7.0
8 Supernova Don APPLETON     Bolton SC SUPERNOVA 1022 1075 8 8.0

R7 - Supernova Fleet - 2016-08-29

Start: Start 7, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Place Points
1 Supernova Stephen HAWLEY     Bartley SC SUPERNOVA 1133 1075 1 1.0
2 Supernova Paul UNDRELL     Milton Keynes SC SUPERNOVA 1160 1075 2 2.0
3 Supernova William GOULD Junior   Carsington SC SUPERNOVA 1056 1075 3 3.0
4 Supernova Chris WATTS     Bough Beech SC SUPERNOVA 1163 1075 4 4.0
5 Supernova Don APPLETON     Bolton SC SUPERNOVA 1022 1075 5 5.0
6 Supernova Tom CHADFIELD     Blithfield SC SUPERNOVA 1082 1075 6 6.0
7 Supernova Peter QUALE     Combs SC SUPERNOVA 1050 1075 7 7.0
8 Supernova Serena STEWARDSON     Emberbank Park SC SUPERNOVA 598 1075 8 8.0

R8 - Supernova Fleet - 2016-08-29

Start: Start 7, Finishes: Finish time
Rank Fleet HelmName Junior CrewName Club Class SailNo PY Place Points
1 Supernova Stephen HAWLEY     Bartley SC SUPERNOVA 1133 1075 1 1.0
2 Supernova Peter QUALE     Combs SC SUPERNOVA 1050 1075 2 2.0
3 Supernova Paul UNDRELL     Milton Keynes SC SUPERNOVA 1160 1075 3 3.0
4 Supernova William GOULD Junior   Carsington SC SUPERNOVA 1056 1075 4 4.0
5 Supernova Chris WATTS     Bough Beech SC SUPERNOVA 1163 1075 5 5.0
6 Supernova Don APPLETON     Bolton SC SUPERNOVA 1022 1075 6 6.0
7 Supernova Serena STEWARDSON     Emberbank Park SC SUPERNOVA 598 1075 7 7.0
8 Supernova Tom CHADFIELD     Blithfield SC SUPERNOVA 1082 1075 DNF 10.0

www.balasc.org.uk
balasc@balasc.org.uk

balasc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com